K čemu slouží optická vlákna OM5 ?

Od okamžiku, kdy TIA ratifikovala specifikaci optických vláken OM5 a širokopásmové multimódové optické vlákno (WB-MMF), zákazníci, kteří uvažují o modernizaci své stávající infrastruktury nebo o vybudování nové, si kladou otázku: Měli by nasadit vlákno OM5 ?

Co je vlákno OM5 ?

Optické mutimodové vlákno OM5 – je první vlákno specifikované jako WBMMF (Wide Band Multimode Fiber).
OM5 vlákno je de-facto vlákno OM4, které má navíc specifikovánu šířku pásma pro vlnové délky 953 nm. Vlákna OM4 i OM5 mají šířku pásma specifikovanou 4 700 MHz/km, při vlnové délce 850 nm a OM5 má navíc specifikaci šířky pásma 2 450 MHz/km při 953 nm. OM4 nemá šířku pásma specifikovanou na vlnovou délku 953 nm.

Vlákna OM5 byla navržena pro použití s optickými laserovými moduly, které využívají multiplexování s vlnovým dělením SWDM (Shortwave Wavelength Division Multiplexing). Tyto nové moduly SWDM používají čtyři vlnové délky, které sahají od 850nm do 953nm, pro přenos a implementaci 100 Gbps propojení.

Každá vlnová délka je modulována na kanál s přenosovou rychlostí 25 Gbps a multiplexováním je tak dosaženo rychlosti 100 Gbps. Vzhledem k tomu, jaké vlnové délky se používají v optických modulech SWDM, je snadné pochopit, proč byl vyvinut standard vláken OM5.

Použit vláken OM5 je tedy třeba zvážit pouze v případě, že plánujete nasazení propojení 100 Gb/s pomocí optických modulů SWDM a pokud zároveň potřebujete dosáhnout vzdálenost přenosu 100 metrů.

Výhoda použití optických modulů SWDM spočívá v tom, že umožňují nasazení linky 100 Gbps na duplexní MMF tj. na dvě vlákna, namísto použití osmi paralelních vláken vyžadovaných při použití 100GBASE-SR4. Technologie SWDM tak umožňuje opětovné použití existující duplexní multimodové optické infrastruktury.

Optické moduly SWDM jsou zpětně kompatibilní s vlákny OM3 a OM4, nicméně díky parametrům vlákna je vzdálenost pro přenos 40 resp. 100Gbps omezena oproti OM5 vláknům.

Cenové porovnání variant při použití SM nebo MM OM3, OM4, OM5 vláken je vždy nutné provádět při komplexním porovnání celé přenosové linky, tj cena kabelu, konektorů, SFP/QSFP optických transcieverů i nákladů na instalaci (nutnost dosažení max. limitů pro útlum trasy) i na údržbu vláken (čištění SM vers. OM, opravy apod). Nelze tedy jednoznačně říci, která technologie je výhodnější či levnější.

Existuje však mnohem více ideálních alternativ pro nasazení 100 Gbps resp. 40Gbps na duplexní vlákna, jako je např. techologie Cisco 40, 100G Bi-Di, nebo použití PAM4 modulace k dosažení vyšší rychlosti přenosu dat.
Organizace TIA specifikovala pro kabely s OM5 vlákny zelenou barvu pláště.

Standard OM3 OM4 OM5
40G SWDM 240m 350m 440m
100G SWDM 75m 100m 150m
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies