Strukturovaná kabeláž třídy D
Strukturovaná kabeláž třídy D dle ČSN EN 50173-1 ed. 4 - Informační technologie - Univerzální kabelážní systémy - Část 1: Obecné požadavky (označovaná dle americké normy EIA/TIA 568 rovněž jako kategorie 5E)
Tato kabelážní třída je definována pro šířku přenosového pásma 100Mhz a v případě protokolu Ethernet pro použití s protokoly 100Base-Tx (100Mbps) a 1000Base-T (1Gbps)
Tato kabelážní třída již není doporučována pro instalace např. v datových centrech nicméně stále nabízí ekonomickou variantu pro instalace menších sítí LAN kancelářského nebo rezidenčního typu. Při zvážení zda tuto kabelážní třídu stále použít a instalovat je potřeba si položit několik otázek.
- Jaké aplikace budu na síti provozovat – jakou mají náročnost na datový tok ?
- Budu používat počítače/ notebooky připojované převážně přes Wi-Fi nebo pevně připojené propojovacími kabely RJ5 do zásuvek u pracoviště ?
- Jaké budu mít počítače resp. jakou síťovou kartou budou vybaveny (dnes se převážně již používají 1 Gb/s síťové karty, nicméně u starších zařízení ještě mohou být 100 Mb/s karty).
- Jak bude navržena páteřní síť resp. připojení serverů, diskových polí do sítě ? Jakou rychlost budu požadovat na této páteři
Bude postačovat např 1Gb/s nebo budu potřebovat větší datový tok např. 2,5Gb/s nebo 5G/s, či 10Gb/s popř ještě vyšší ?
Nově definované standardy pro 2,5Gb a 5Gb Ethernet a tomu odpovídající kabelážní standardy sice teoreticky umožnují provozování těchto rychlostí Ethernet protokolu 2,5GBase-T a 5GBase-T i na kabeláži třídy D (Cat 5E) ale jedná se především o již instalované kabeláže, a tyto rychlosti nejsou garantovány na celé délce přenosového kanálu 100m, maximální délka kanálu je značně limitována a velice záleží na stavu a kvalitě provedené kabeláže, na délkách společně vedených svazků kabelů i na kvalitě jednotlivých komponentů, zda vůbec tyto rychlosti lze dosáhnout alespoň na velmi krátké vzdálenosti. (20-30m).
Kabeláž třídy D (Cat 5E) není rovněž již doporučována pro novější technologie Power over Ethernet (výkony až 100W po TP kabeláži) a pro rychlosti přístupových bodů pro Wi-Fi sítě nové generace (IEEE 802.11ax - Wi-Fi 6 apod).
U nových Wi-Fi pojítek podporujících již kanály 10Gb/s tato kabeláž již nedostačuje a pro napájení Power over Ethernet zařízení s příkonem 90-100W může proudové zatížení vodičů TP kabelu vést ke zvýšení teploty ve svazcích a degradaci některých parametrů kabeláže a nespolehlivosti takového přenosového kanálu.
Rovněž konektory (keystony) RJ45 ve třídě D (Cat 5E) nebyly vyráběny pro takové proudové zatížení a může docházwt při spojování propojovacích kabelů na zásuvkách či propojovacích panelech k malým el. výbojům mezi piny konektorů RJ45 a poničení kontaktu mezi piny.
Závěrem lze tedy doporučit instalaci vyšších tříd kabeláže u nově budovaných sítí a kabeláž třídy D (Cat 5E) instalovat jen v těch případech, kdy investor neplánuje provozovat takovou síť s rychlostmi nad 1Gb/s, neplánuje používat Power over Ethernet napájení koncových zařízení s příkonem vyšším než 15W, a rychlost bezdrátové síťě Wi-Fi nebude v budoucnu chtít rozšiřovat nad 1Gb/s. V zásadě se jedná o sítě provozované bez dlouhodobějšího záměru, typicky sítě v krátkodobě pronajímaných prostorách, menších skladech apod.
Rovněž tak je důležité při výběru komponentů pro kabeláž třídy D (Cat 5E) vybírat spolehlivé a kvalitní komponenty od renomovaných výrobců, nepoužívat kabely CCA (copper-clad aluminium) s poměděnými hliníkovými vodiči, ale plně měděnými, a rovněž kabeláž instalovat pečlivě a dle doporučených instalačních postupů.
A v neposlední řadě používat kvalitní propojovací kabely.